Nereti interneta forumos tiek apspriesta dažādu vielu lietošanu labāka rezultāta sasniegšanai. Dažādas vielas sportisti vai amatieri lieto lielos daudzumos, apdraudot savu veselību un pat dzīvību.

Liela problēma gan Latvijā, gan Pasaulē ir piesārņoti uztura bagātinātāji, kuros tiek pievienotas aizliegtas vielas lielākai efektivitātei, bet netiek uzrādītas sastāvdaļās. Apmēram no 10 līdz 26% uztura bagātinātāju ir piesārņoti, taču augstākā līmeņa sportistiem vairākkārt ir atgādināts iegādāties pārbaudītas vielas no licencētiem piegādātājiem, nevis nezināmas izcelsmes vielas internetā. Rūpējoties par savu veselību, arī sporta amatieriem būtu jālieto tikai pārbaudītas, licencētas vielas. Zemāk tabulā redzams cik procentos uztura bagātinātājos nav norādīta aizliegta viela, kas ietilpa uztura bagātinātāju sastāvā.

SOK uztura bagātinātāju analīze

Valsts Preparāti Zāles, kurām visas sastāvdaļas nav norādītas marķējumā Procenti
NL 31 8 26%
UK 37 7 19%
ASV 240 45 19%
I 35 5 14%
D 129 15 12%

Starptautiskās Olimpiskās Komitejas Medicīniskā komisija Lozannā, Šveicē (2002.)


​​​​​​​Ja uztura bagātinātājs nav reģistrēts Pārtikas un Veterinārajā dienestā – tas nozīmē, ka tas netiek arī kontrolēts un to ir bīstami lietot. Taču neskatoties uz to Latvijā likums diemžēl neparedz veikt laboratoriskas pārbaudes, ne tos reģistrējot, ne veicot kontrolpirkumus, tādējādi samazinot risku legālā tirgū ieplūst viltotiem apšaubāmas kvalitātes produktiem. Līdz ar to jāņem vērā, ka nevienam uztura bagātinātājam nav 100% garantija, ka tas ir “tīrs” un drošs.

Video, kurā Lielbritānijas regbija spēlētājs Adam Dean stāsta par to, kā uztura bagātinātāja lietošana noveda pie pozitīva dopinga analīžu rezultāta

Īsumā – video tulkojums latviešu valodā:
“Sāku spēlēt 8 gadu vecumā. Sāku vietējā klubā. Kad biju ~12 gadus vecs, cilvēki sāka saprast, ka man ir interese par regbiju un esmu labs spēlētājs. Nekad nebiju domājis, ka mani izvēlēsies Anglijas komandai. Tas bija labākais laiks manā dzīvē, līdz…man veica dopinga kontroli un atbilde bija pozitīva: anabolie steroīdi. Gribēju uzzināt kā viela varēja nonākt manā organismā, tāpēc veicu izpēti. Mana izpēte noveda pie viena konkrēta produkta, uz kura etiķetes nebija norādīts, ka tas satur steroīdus. Tas bija uztura bagātinātājs.

Visi mani draugi to lietoja, arī visi sporta zālē to lietoja! Nekad apzināti nevienu aizliegto vielu neesmu lietojis!"