Organizācijām Sportistiem Treneriem
new

Latvijas Antidopinga birojs atgādina, ka glikokortikoīdi (glikokortikosteroīdi) ir S9. grupa, kas aizliegti sacensību laikā noteiktos ievadīšanas veidos, piemēram, injekcijās vai tablešu formā! BET atļauts tos lietot ziedēs, krēmos uz ādas, acu pilienos, inhalējamos medikamentos un deguna aerosolos!

Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) Aizliegto vielu un metožu starptautiskais standarts nosaka sportā aizliegto vai atļauto medikamentu lietošanas veidus, kas balstīti uz stingriem zinātniskiem un medicīniskiem pamatojumiem. Attiecībā uz glikokortikoīdiem (GC) sacensību laikā joprojām paliek aizliegums tos lietot perorāli, ievadīt organismā intravenozi, intramuskulāri vai rektāli, kam sākot ar 2022.gada 1. janvāri pievienojas arī aizliegums ievadīt GC jebkādu injekciju veidā, piemēram, epidurāli, intraartikulāri intrabursāli, subkutāni u.c.

Ir būtiski samazināt risku, ka sportisti GC izmantotu ļaunprātīgi.

GC bieži izraksta, lai mazinātu iekaisumu un alerģiskas reakcijas. Krēmus var uzklāt uz ādas, lai, piemēram, ārstētu kontaktdermatītu un citas ādas saslimšanas, savukārt tablešu veidā tos var lietot alerģiju, kā arī autoimūnu traucējumu, piemēram, vilkēdes vai reimatoīdā artrīta ārstēšanai. Inhalējamie GC ir efektīvi astmas ārstēšanā, ar GC injekcijām locītavās var efektīvi ārstēt iekaisumu, kas saistīts ar sporta traumām vai artrītu.

 • Aizliegti ir visi GC ja tie organismā tiek ievadīti:

  • perorāli

  • rektāli

  • sacensību laikā jebkurā injekciju ievadīšanas veidā

 • Atļauts lietot sacensību periodā ja GC tie tiek lietoti:

  • inhalācijā

  • uz ādas ziedēs vai krēmos

  • degunā

  • acu pilienos

Ja tomēr sportistam ir nepieciešams GC lietot sacensību laikā (sacensību laiks / periods sākas plkst. 23:59 iepriekšējā dienā pirms sacensību sākuma), tad nepieciešams pieteikties terapeitiskās lietošanas atļaujai (TLA). Savukārt, ja tos nepieciešams lietot pirms sacensībām, tad ir būtiski, lai sportists un sportista ārstējošais ārsts zinātu glikokortikoīdu injekcijas ievadīšanās laiku (laiks no pēdējās ievadītās devas līdz sacensību laika sākumam) un, balstoties uz to, pieņemtu lēmumu par TLA pieteikšanas nepieciešamību.

Lai iegūtu vairāk informācijas, mēs aicinām sazināties ar antidopinga organizāciju vai starptautisko federāciju, lai būtu pārliecināts, ka sportists sacensībās piedalīsies godīgi un bez riskiem savai veselībai.

Informatīvs materiāls par sportā aizliegtajām vielām.